تبلیغات
یادداشتهای علی سالخورده حقیقی - ده شرکت برتر استراتژیک در عرصه فناوری اطلاعات
 
یادداشتهای علی سالخورده حقیقی
We Provide Solutions for The Future Developement.
درباره وبلاگ


دریافت لوح تقدیر از سازمان ملل به عنوان مشاور فناوری اطلاعات سازمان در انتخابات برون مرزی سال 2004.

مدیر وبلاگ : علی سالخورده
نویسندگان
نظرسنجی
از کدامیک از آنتی ویروس های زیر استفاده میکنید و راضی هستید؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
بالاخره روزهای ركود هم مانند تمام روزهای دیگر گذشتند و روزهای بهتری جای آن‌ها را گرفتند. بحران اقتصادی كه در این سال‌ها بخش‌های مختلف صنعتی و تجاری جهان را درگیر كرده بود، حالا كم‌كم دارد از آن‌ها رخت برمی‌بندد.

بالاخره روزهای ركود هم مانند تمام روزهای دیگر گذشتند و روزهای بهتری جای آن‌ها را گرفتند. بحران اقتصادی كه در این سال‌ها بخش‌های مختلف صنعتی و تجاری جهان را درگیر كرده بود، حالا كم‌كم دارد از آن‌ها رخت برمی‌بندد. در این میان اما فناوری اطلاعات و بازار تكنولوژی مثل همیشه در دسته اولین‌ها قرار داشته‌اند تا كمی زودتر روند بهبود را در پیش بگیرند. البته نمی‌توان از تاثیر حضور شركت‌ها و تولید‌كنندگان بزرگ و سودآور این عرصه و بازار همیشه داغ محصولات آن‌ها در این میان چشم پوشید. در حقیقت بهتر است بگوییم استراتژی‌های بجا و مناسب این شركت‌های بزرگ توانست راه نجات این صنعت را نشانه رود.
آمار و اخباری كه هر روز درباره روند بهبود صنعت تكنولوژی منتشر می‌شوند، گواه خوبی برای این موضوع هستند. آخرین آمار منتشر شده در این مورد را موسسه تحقیقاتی معتبر Forrester اعلام كرده است. بر اساس این آمار پیش‌بینی می‌شود سرمایه‌گذاری در صنعت IT جهانی در سال 2010 تا 1/8 درصد رشد كند. این در حالی است كه این رقم در سال 2009 كاهش 9/8 درصدی را تجربه كرده است. این پیش‌بینی‌ها همچنین نشان می‌دهند كه در سال میلادی جدید سازمان‌های دولتی و بنگاه‌های تجاری بزرگ بیش از 1/6 تریلیون دلار در این صنعت سرمایه‌گذاری كنند. میزان سرمایه‌گذاری در صنعت IT تنها در كشور آمریكا بعد از كاهش 2/ 8 درصدی در سال 2009، با رشد 6/6 درصدی در سال 2010 به 568 میلیارد دلار خواهد رسید.

كارشناسان این صنعت پیش‌بینی كرده‌اند كه از این میزان سرمایه‌گذاری بیشترین میزان در بخش‌های سخت‌افزار و نرم‌افزار هزینه شود. دلیل این موضوع هم به پیش‌بینی رشد 2/ 8 درصدی خرید تجهیزات كامپیوتری در سطح جهان در این سال مربوط می‌شود.


ثبات درآمدها و كاهش نرخ بیكاری
با تمام این‌ها، اما صنعت IT همچنان راه زیادی برای بازگشت به روزهای طلایی گذشته‌اش در پیش دارد. در واقع نشانی این راه طولانی را می‌توان از ثبات درآمدهایی كه هنوز بعد از گذشت یك سال هنوز هیچ افزایشی را تجربه نكرده‌اند، جست‌و‌جو كرد. آخرین تحقیق انجام شده در این زمینه را مجله معتبر InformationWeek انجام داده است.

بر اساس نتایج این تحقیق درآمد فعالان حوزه IT در سال 2010 برای اولین بار بعد از 11 سال اخیر ثابت و بدون تغییر باقی مانده است. این تحقیق كه روی حدود 20 هزار و 500 نفر از كارمندان و مدیران صنعت IT انجام شده است، نشان می‌دهد كه این افراد هیچ افزایش درآمدی را در این سال‌ها تجربه نكرده‌اند و به عقیده بسیاری از كارشناسان و تحلیل‌گران همین ثبات می‌تواند نشانه‌ای برای آغاز روند رشد درآمد‌ها در این صنعت باشد.

به این ترتیب این نتایج نشان می‌دهند كه درآمد 40 درصد از كارمندان صنعت IT ثابت مانده است، در حالی كه در سال 2009 تنها 26 درصد از كارمندان این بخش ثبات میزان درآمدشان را تجربه كرده‌اند. با این حال، اما 23 درصد از كارمندان و مدیران این بخش اعلام كرده‌اند كه بحران اقتصادی تاثیر چشمگیری بر وضعیت شغلی و درآمد آن‌ها نداشته است، اما در سال میلادی گذشته 34 درصد از این كارمندان این عقیده را داشتند.

با تمام این‌ها، اما گویا میزان بیكاری در مشاغل IT به تدریج در حال كاهش است. این كاهش اگرچه چندان چشمگیر نیست، اما می‌تواند مقدمه‌ای برای بهبود میزان بیكاری در این صنعت باشد.
جدیدترین آمار اعلام شده از طرف شركت‌های بزرگ IT كه اغلب در آمریكا هستند، نشان می‌دهد كه این كمپانی‌ها در فصل اول سال 2010 چیزی برابر 26 هزار شغل در این صنعت ایجاد و اشغال شده‌اند. اهمیت این آمار در واقع به این دلیل است كه برای اولین بار در دو سال گذشته صنعت IT در دو فصل متوالی مشاغل جدید را ایجاد كرده است.

بر اساس آمار ارائه شده از طرف اداره كار ایالات متحده آمریكا، در طول دوران ركود اقتصادی نزدیك به 300 هزار شغل در صنعت IT از بین رفته‌اند و برای بازسازی دوباره این مشاغل به زمان بیشتری نیاز است.

با این اوصاف میزان اشتغال در صنعت IT جهانی در فصل اول سال 2010 تا 84/3 میلیون نفر افزایش پیدا كرده است، در حالی كه این میزان در فصل چهارم و سوم سال 2009 به ترتیب برابر 81/3 میلیون و 77/3 میلیون نفر بوده است. به این ترتیب است كه كارشناسان معتقدند این روند از نیمه سال 2008 رشد خوبی داشته است.

بهترین بازیگران عرصه IT
در میان شركت‌ها و كمپانی‌های بزرگ فعال در عرصه IT، بعضی از آن‌ها نقش موثرتری در اتفاقات و تصمیم‌گیری‌های مهم این صنعت دارند. در واقع این شركت‌ها بخش مركزی ساختار صنعت IT جهانی را تشكیل می‌دهند و نمی‌توان جایگزینی برای آن‌ها پیدا كرد. كارشناسان و محققان مختلفی برای شناسایی این شركت‌های مهم و برتر این عرصه با مجله InformationWeek همكاری كرده‌اند و در نهایت ده شركت تولید‌كننده استراتژیك صنعت IT را معرفی كرده‌اند. به عقیده كارشناسان، این شركت‌ها نقش بااهمیتی در حمایت از صنایع زیرمجموعه داشته و سهم قابل توجهی از بودجه IT را به خودشان اختصاص می‌دهند. این بازیگران مهم و شناخته شده صنعت IT جهانی در طول سال‌ها به این موقعیت دست پیدا كرده‌اند و نمی‌توان به راحتی جایگزینی مناسب برای آن‌ها پیدا كرد. به این ترتیب استراتژیك‌ترین شركت‌های IT در جهان عبارتند از:

IBM: یكی از بزرگ‌ترین شركت‌های تكنولوژی جهان كه با كامپیوترهای mainframe خود برای اولین بار مفهوم كامپیوتر را برای كاربران جهانی معنا كرد. این شركت حالا در میان كاربران محصولاتش به خاطر خدمات پس از فروش مناسب شهرت پیدا كرده‌اند. امروزه خدمات و محصولات متنوع IBM و سیاست‌‌گذاری‌های آن در زمینه برون‌سپاری، ائتلاف و خرید شركت‌های كوچك، مشاوره، استفاده از نرم‌افزارها برای بهینه‌سازی مصرف انرژی، امنیت بالای سیستم‌های اداری و... باعث شده است تا این شركت به عنوان یكی از تاثیرگذارترین شركت‌های IT دنیا شناخته شود. این در حالی است كه كارشناسان معتقدند خدمات گسترده و متنوع این شركت همراه با مهارت آن در هر دو زمینه‌های سخت‌افزار و نرم‌افزار آن را به یك مركز استراتژیك برای مواردی مانند انرژی، بهداشت و درمان، پیشگیری از جرم، امور دولتی و حتی حمل و نقل تبدیل كرده است.

SAP: این روزها دیگر اغلب كاربران حرفه‌ای دنیا امور مالی، عملیات تولید و مربوط به زنجیره‌های مصرفی را با استفاده از نرم‌افزارهای كاربردی این شركت انجام می‌دهند. رمز باقی ماندن SAP به عنوان یكی از استراتژیك‌ترین بازیگران عرصه IT توجه به نیاز كاربران و همراهی با جدیدترین تكنولوژی‌های روز دنیا است.

Microsoft: رتبه سوم شركت‌های استراتژیك برای غول نرم‌افزاری دنیا قطعا جایگاه مناسبی نیست. با این حال، اما كارشناسان معتقدند نرم‌افزارهای پر‌طرفدار و جهانی این شركت مانند Windows، Office و Internet Explorer توانسته‌اند آن را از سقوط به رتبه‌های پایین‌تر نجات بدهند. در حقیقت بسیاری از تحلیل‌گران IT اعلام كرده‌اند كه این شركت از روند سریع پیشرفت شركت‌های تكنولوژی مانند Google و Apple عقب مانده‌اند. این در حالی است كه بعضی دیگر دلیل این موضوع را عدم حضور این شركت در شبكه‌های اجتماعی می‌دانند. با این همه، اما نوآوری این شركت در طراحی و عرضه نرم‌افزارهای منطبق بر نیاز كاربران سرتاسر دنیا همیشه آن را به عنوان یك شركت تاثیرگذار با اهمیت مطرح كرده است.

Oracle: خریدهای چند میلیارد دلاری این شركت مانند خرید شركت‌های نرم‌افزاری PeopleSoft و Siebel در این سال‌ها توجه بسیاری را به Oracle جلب كرده است. با این حال اما این شركت همچنان به عنوان اولین و بزرگ‌ترین تولید‌كننده دیتابیس در دنیا شناخته می‌شود. با این همه اما خرید اخیر این شركت یعنی خرید شركت بزرگ Sun Microsystems موقعیت آن را در زمینه سخت‌افزاری هم ارتقا داد.

Cisco: یكی از بزرگ‌ترین شركت‌های فعال در زمینه محصولات شبكه كه به خاطر عرضه محصولات جدید و متفاوت در این بازار شناخته می‌شود. با این همه، كارشناسان معتقدند امنیت سیستم‌های شبكه‌ای و سرورهای تولیدشده در این شركت یكی از مهم‌ترین عوامل انتخاب آن به عنوان یكی از استراتژیك‌ترین شركت‌های IT بوده است.

HP: با وجود خریدهای نرم‌افزاری و خدماتی بسیاری كه این شركت در سال‌های اخیر انجام داده است، اما همچنان HP به خاطر كامپیوترهای شخصی و پرینترهای چندكاره‌اش در دنیا شناخته می‌شود. این شركت یكی از اولین تولید‌كنندگان كامپیوتر جهان است كه همچنان به خاطر استفاده از جدیدترین تكنولوژی‌ها در طراحی و ساخت كامپیوترهایش سهم قابل توجهی از بازار جهانی را در اختیار دارد.

Teradata: یك شركت كوچك كه شاید هنوز برای بسیاری شناخته شده نیست، اما بد نیست بدانید كه درآمد سالانه‌اش در سال 2009 برابر 71/1 میلیارد دلار بوده است. این شركت در واقع یك شركت مادر است كه شركت‌هایی مانند Wal-Mart، eBay و Overstock.com زیرمجموعه‌های آن هستند.

VMware: یكی از بزرگ‌ترین تولید‌كنندگان نرم‌افزارهای مجازی‌سازی كه چیزی در حدود 75 تا 80 درصد از بازار نرم‌افزارهای تجاری را در اختیار دارد و رقیبی جدی برای Microsoft در این بازار به حساب می‌آید.

Dell: یكی دیگر از تولید‌كنندگان بزرگ كامپیوتر در جهان كه به خاطر كامپیوترهای شخصی قابل حمل خود و تحولاتی كه در بازار این محصولات به وجود آورده است، به عنوان یك شركت استراتژیك شناخته می‌شود.

Research In Motion: تولید‌كننده گوشی‌های موبایل BlackBerry كه سال‌های سال به عنوان بهترین موبایل‌های هوشمند دنیا شناخته می‌شدند. این شركت همچنین برای تولید محصولاتش با شركت‌های بزرگ دیگری مانند IBM و SAP هم همكاری كرده است.
نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
1389/01/24
علی سالخورده
1396/05/17 07:21
There's certainly a lot to learn about this subject. I love all the points you've made.
1396/05/1 02:32
If you wish for to improve your know-how simply keep visiting
this website and be updated with the most up-to-date news posted here.
1396/04/12 09:45
Hi there very cool site!! Guy .. Beautiful .. Amazing ..
I'll bookmark your blog and take the feeds also?
I'm happy to find a lot of helpful info right here in the put up, we want
develop more strategies on this regard, thank you for sharing.
. . . . .
1396/02/13 18:35
What's up colleagues, its great paragraph on the topic
of educationand entirely explained, keep it up all the
time.
1396/01/24 17:02
You really make it appear so easy together with your presentation however I in finding this topic to be really
something that I think I would never understand. It kind of feels too complicated and extremely wide for
me. I'm taking a look forward for your subsequent put up,
I will attempt to get the dangle of it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر