تبلیغات
یادداشتهای علی سالخورده حقیقی - افزایش سرعت اینترنت در آسیا
 
یادداشتهای علی سالخورده حقیقی
We Provide Solutions for The Future Developement.
درباره وبلاگ


دریافت لوح تقدیر از سازمان ملل به عنوان مشاور فناوری اطلاعات سازمان در انتخابات برون مرزی سال 2004.

مدیر وبلاگ : علی سالخورده
نویسندگان
نظرسنجی
از کدامیک از آنتی ویروس های زیر استفاده میکنید و راضی هستید؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ارتباطات این روزها دیگر به عنصر اصلی زندگی روزمره افراد تبدیل شده است. همین موضوع اهمیت اینترنت را در دنیای امروزی دو چندان كرده است.

با این اوصاف است كه رشد همه‌جانبه دولت‌ها، كشورها و اقتصادهای جهان در گرو رشد استفاده از اینترنت و كاربری‌های آن است. به همین علت هم موسسات تحقیقاتی مختلف به بررسی رشد استفاده از اینترنت، سرعت اینترنت و حملات اینترنتی می‌پردازند.
Akamai Technologies هم یكی از بزرگ‌ترین شركت‌های ارائه حمایت آنلاین از فیلم و كاربردهای تجاری اینترنت است كه در هر فصل گزارشی جهانی در زمینه اینترنت منتشر می‌كند. اطلاعات مربوط به این گزارش‌ها از سرورهای Akamai در سرتاسر جهان جمع‌آوری می‌شوند.

این شركت به تازگی جدیدترین گزارش خودش را در زمینه اینترنت پر سرعت، ضریب نفوذ و حملات اینترنتی در فصل چهارم و تا پایان سال 2009 منتشر كرده است. این گزارش وضعیت اینترنت در 234 كشور دنیا را بررسی كرده است و در نهایت نشان می‌دهد كه80 درصد از كشورهای جهان در فصل پایانی سال 2009 سطح پهنای باند خودشان را برای جست‌و‌جو در شبكه افزایش داده‌اند.

در حقیقت كشورهای دنیا به دنبال درك تاثیر مستقیم كاربری‌های اینترنت در رشد و توسعه جهانی، در جهت پیشرفت در این زمینه تلاش می‌كنند.

روسیه هدف اصلی حملات اینترنتی
بخشی از گزارش موسسه Akamai به بررسی كشورهای مختلف جهان در زمینه میزان حملات اینترنتی پرداخته است. در این قسمت كارشناسان این موسسه تشخیص دادند در آخرین فصل سال 2009 تنها 198 كشور از میان كشورهای جهان مورد حملات اینترنتی قرار گرفته‌اند.

این در حالی است كه تعداد این كشورها در فصل سوم سال 2009 برابر 207 كشور بوده است. با این اوصاف كشورها برای كاهش حملات اینترنتی تلاش كرده و بعضی از آنها حتی میزان این حملات را به صفر رسانده‌اند.

با این همه، اما گویا در میان این كشورها روسیه همچنان مانند چند فصل اخیر بیشترین تعداد این حملات را به خودش اختصاص داده است. اگرچه درصد ترافیك حملات اینترنتی در این كشور نسبت به فصل سوم سال 2009 هیچ تغییری نكرده و در همان 13 درصد باقی مانده است، اما گویا همین درصد هم برای حفظ جایگاه اول این كشور كافی بوده است. بعد از روسیه، دو كشور ایالات متحده و چین به ترتیب با درصد ترافیك 12 و 5/7 درصد در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

این دو كشور در فصل سوم این سال به ترتیب با درصد ترافیك 9/6 و 5/6 درصد در جایگاه‌های پایین‌تری قرار گرفته بودند. این در حالی است كه كشور برزیل كه در فصل سوم 6/8 درصد از ترافیك حملات اینترنتی را در اختیار داشت، با برنامه ریزی دقیق برای كاهش این حملات، درصد ترافیك آنها را در فصل چهارم به 4/6 درصد رسانده است تا در جایگاه چهارم این كشورها قرار بگیرد.

بعد از این كشورها به ترتیب كشورهای تایوان، ایتالیا، آلمان، هند، آرژانتین و رومانی در جایگاه‌های بعدی در جدول برترین كشورها از نظر میزان ترافیك حملات اینترنتی قرار گرفته‌اند. بر اساس تحقیقات این موسسه، ترافیك حملات اینترنتی در فصل پایانی سال 2009 در بیش از 10 هزار پورت این شركت در كشورهای مختلف بررسی شده است، این در حالی است كه تعداد این پورت‌ها در فصل سوم تنها برابر 3800 بوده است.

نروژ با بیشترین شهر مرتبط و بالاترین ضریب نفوذ اینترنت
این گزارش همچنین به بررسی اینترنت به صورت شهر به شهر در سطح جهان پرداخته است. در نهایت این گزارش نشان می‌دهد كه تعداد آدرس‌های IP كه از سرتاسر جهان به شبكه این شركت متصل می‌شوند در فصل چهارم سال 2009 با افزایش 7/4 درصدی همراه بوده است. در پایان این سال این شركت 465 میلیون آدرس IP متصل از 234 كشور را با یك رشد 16 درصدی نسبت به 410 میلیون آدرس در پایان سال 2008 به ثبت رسانده است كه نسبت به
312 میلیون آدرس ثبت شده در پایان سال 2007 تا حدود 54 درصد رشد داشته است.

بر اساس این بررسی‌ها، تعداد186 كشور دنیا كمتر از یك میلیون IP آدرس، تعداد 145 كشور كمتر از 100 هزار IP آدرس و تعداد 32 كشور كمتر از هزار IP آدرس از این شبكه را در اختیار دارند.
بر این اساس، می‌توان میزان ضریب نفوذ اینترنت در كشورهای مختلف را ارزیابی كرد. به این ترتیب ایالات متحده آمریكا و چین برای هفتمین فصل متوالی توانستند 40 درصد از IP آدرس‌های بررسی شده را به خودشان اختصاص بدهند.

این در حالی است كه از نظر ضریب نفوذ در میان این كشورها 35 كشور ضریب نفوذی بیشتر از 25 درصد دارند، در حالی كه 73 كشور دیگر ضریب نفوذ خودشان را به بیش از 10 درصد افزایش داده‌اند.
طبق این تحقیقات تا پایان سال 2009 نروژ07/0 آدرس IP در هر شهر خودش بیشترین ضریب نفوذ را در اختیار دارد و به این ترتیب كشورهای فنلاند، سوئد، موناكو، هلند، آمریكا، دانمارك، ایسلند، آلمان و استرالیا به ترتیب كشورهای بعدی از نظر میزان ضریب نفوذ اینترنت بر اساس تعداد آدرس‌های IP در هر شهر آن كشور قرار گرفته‌اند.

نیمی از شهرهای مجهز به اینترنت پر سرعت در آسیا
در بخش مربوط به بررسی سرعت اینترنت و اینترنت پر سرعت یا Broadband این گزارش نشان می‌دهد كه تلاش كشورها برای افزایش سرعت اینترنت در این سال تا حد چشمگیری افزایش پیدا كرده است تا جایی كه از میان 10 كشور پرسرعت، 8 كشور افزایش سرعت را هم از نظر رشد فصلی و هم از نظر رشد سالانه به ثبت رسانده‌اند.

این گزارش از طرفی به توصیف سرعت اینترنت استاندارد در الگوهای مختلف پرداخته است. بر این اساس اینترنت پر سرعت یا Broadband به اینترنتی با سرعت بیشتر از 2 مگابیت در هر ثانیه گفته می‌شود كه با توجه به رشد رسانه‌های مختلف به ویژه رسانه‌های تصویری تنها برای تماشای محتوای ویدئویی با وضوح استاندارد معمولی كفایت می‌كند. این در حالی است كه به اینترنت با سرعتی بیش از 5 مگابیت در هر ثانیه، اینترنت فوق پر سرعت یا High Broadband گفته می‌شود و برای تماشای محتوای ویدئویی با وضوح DVD مناسب است. در مقابل، اما اینترنت كم سرعت یا Narrowband به اینترنتی با سرعت كمتر از 256 كیلوبیت در هر ثانیه می‌گویند كه امروزه نمی‌تواند برای تماشای محتوای ویدئویی حتی با استاندارد معمولی هم به كار برود. این در حالی است كه برای تماشای محتوای Blu-Ray یعنی 1080 پیكسلی باید حداقل اینترنتی با سرعت 40 مگابیت در هر ثانیه را در اختیار داشت.

بر اساس این تعاریف و آمار منتشر شده از سوی این شركت تحقیقاتی، كره جنوبی با متوسط سرعت 7/11 مگابیت در هر ثانیه در فصل چهارم سال 2009 پرسرعت‌ترین كشور در سطح جهان است.

با این وجود، این گزارش نشان می‌دهد متوسط سرعت اینترنت در سرتاسر جهان در فصل پایانی سال میلادی گذشته برابر 7/1 مگابیت در هر ثانیه بوده است. بعد از كره دو كشور هنگ‌كنگ و ژاپن به ترتیب با متوسط سرعت اینترنت 6/8 و 6/7 مگابیت در هر ثانیه در این زمان نشان می‌دهد كشورهای آسیایی در سال‌های اخیر تمركز خوبی بر افزایش متوسط سرعت اینترنت خود كرده و در این زمینه موفق هم بوده‌اند.

در این سه كشور متوسط سرعت اینترنت در فصل چهارم سال 2009 برابر 5/7 مگابیت در هر ثانیه بوده است. در این میان جالب است كه كشوری مانند ایالات متحده آمریكا با متوسط سرعت اینترنت 8/3 مگابیت در هر ثانیه در جایگاه بیست و دوم جهان قرار گرفته است.

در این میان، اما گویا قرار نیست هیچ خبری از ایران باشد. هر چه باشد كاربران ایرانی همچنان با روند رشد اینترنت در كشورهای دیگر دنیا فاصله زیادی دارند؛ فاصله‌ای كه حتی اجازه قرار گرفتن در قعر این جداول و فهرست‌ها را هم به آن نمی‌دهد.
نوع مطلب : عمومی، تالار افتخارات دولت خدمت گذار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
1389/02/6
علی سالخورده
1396/04/12 08:48
Hi my friend! I wish to say that this article is awesome, nice written and
come with approximately all significant infos. I'd
like to look more posts like this.
1396/02/13 17:54
It's appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.
I've read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things
or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article.
I wish to read more things about it!
1396/01/18 18:21
I know this if off topic but I'm looking into starting my
own weblog and was wondering what all is required
to get setup? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty
penny? I'm not very web smart so I'm not 100% certain. Any suggestions or advice would
be greatly appreciated. Appreciate it
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر