تبلیغات
یادداشتهای علی سالخورده حقیقی - انتخابات اولین هیات مدیره گروه واردکنندگان کالاهای مصرفی برگزار شد
 
یادداشتهای علی سالخورده حقیقی
We Provide Solutions for The Future Developement.
درباره وبلاگ


دریافت لوح تقدیر از سازمان ملل به عنوان مشاور فناوری اطلاعات سازمان در انتخابات برون مرزی سال 2004.

مدیر وبلاگ : علی سالخورده
نویسندگان
نظرسنجی
از کدامیک از آنتی ویروس های زیر استفاده میکنید و راضی هستید؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سرویس خبر- مدیران سام‌سرویس، مادیران و کامپیوترریز به جمع پنج‌نفره هیات مدیره اولین گروه واردکنندگان کالاهای مصرفی راه یافتند.

به گزارش عصر ارتباط، محمد حسین برخوردار، فرخ امیری و سیامک پیربابایی نمایندگان شرکت‌های بخش IT در انتخابات هیات مدیره این گروه تازه‌تاسیس به دستور وزیر بازرگانی هستند تا به عنوان رییس، نایب رییس و خزانه‌دار در کنار دو عضو دیگر از بخش‌های مواد غذایی و لوازم آرایشی و بهداشتی موسسان نهادی باشند که پیش‌بینی می‌شود تاثیرگذارترین تشکل خصوصی موثر بر سیاست‌های دولت در خصوص واردات باشد.
نهاد یاد ‌شده که انتخابات عمومی آن میان نمایندگان ثبت‌شده شرکت‌های خارجی در هفته پایانی سال 88 برگزار شد و با برتری تقریبا 70 درصدی امیری و پیربابایی به پایان رسید طی نیمه پایانی فروردین ماه با تغییر عضویت برخوردار از عضو علی‌البدل به عضو اصلی رنگ و بوی بیشتری از IT به خود گرفت تا سرانجام هفته گذشته با انتخاب برخوردار به عنوان رییس، امیری به عنوان نایب رییس و پیربابایی به عنوان خزانه‌دار حکایت از پیروزی مطلق شرکت‌های بخش فناوری در این انتخابات داشته باشد.

این گروه با نام بلند گروه واردکنندگان کالاهای مصرفی فاقد نمایندگی و نمایندگی‌های شرکت‌های خارجی عرضه‌کننده در ایران اولین دوره تشکیل خودش را تجربه می‌کند و در طول سال گذشته تمامی اخبار از پافشاری شدید وزیر بازرگانی بر تاسیس آن حکایت داشت. غضنفری که خود تا پیش از وزارت، مدتی نماینده دولت در اتاق بازرگانی هم بوده است در میانه سال گذشته با طرح مقوله مدیریت واردات و نهضت کاهش قیمت تمام شده از فعالان بخش خصوصی خواست که به تشکیل اتحادیه‌های وارداتی اقدام کنند.

هرچند اتاق‌های بازرگانی نیز در ابتدا از این پیشنهاد استقبال کردند، اما پس از مدتی در عمل فرآیند کند کار منجر به اعتراض غضنفری شد، او چند ماه بعد در یکی از دیدارهای متعددش با مدیران بخش خصوصی از تاخیر در راه‌اندازی اتحادیه‌های وارداتی انتقادات تندی کرد و با اعلام آن‌که اگر بخش خصوصی بنا ندارد به این اتحادیه‌ها بپردازد، وزارت بازرگانی پیش قدم خواهد شد، گفت: هر کس باید در مقابل وارداتی که انجام می‌دهد، پاسخگو باشد. او ساماندهی فرآیند واردات کالا یا اصطلاحا «مدیریت واردات» را از جمله وظایف این اتحادیه اعلام کرد و آن را مکمل چند پروژه بازرگانی دیگر یعنی «ایران کد» و سامانه «ثبتارش» خواند. ظاهرا سرانجام با دخالت معاون مقتدر توسعه داخلی وزیر بازرگانی یعنی محمد صادق مفتح، جریان با حذف اتاق بازرگانی از فرآیند تشکیل این گروه و قراردادن آن زیر نظر شورای عالی اصناف، گروه واردکنندگان به مرحله انتخابات فعلی رسیده است.

محمد حسین برخوردار - مدیر عامل کهنه‌کار سام‌سرویس و سام‌الکترونیک- که تجربه فعالیت در کارخانه‌جات شهاب و چند مجموعه الکترونیکی و تولیدی دیگر را هم دارد با تاکید بر آن‌که نگرش فرابخشی و تسلط بر قوانین باعث اعتماد شرکت‌های خصوصی به شرکت‌های IT در این انتخابات شده است، می‌گوید: ما همیشه وظیفه خود دانسته‌ایم در عرصه‌های صنفی فعال باشیم و معتقدیم منافع کل کشور و از جمله مجموعه‌های خود ما در گرو چنین همکاری‌هایی است. مدیریت این گروه تازه‌تاسیس نیازمند تسلط بر قوانین گوناگونی از جمله قوانین صنفی، تجارت و حتی قوانین کار و بانکی کشور بود که با توجه به مجموعه همین عوامل دوستان بخش خصوصی ما پنج نفر را شایسته حضور در این عرصه به عنوان نمایندگان خود دانستند چرا که تسلط کامل بر این قوانین از جمله شروط ضروری این مناصب بود.

برخوردار، ساماندهی جریان واردات به کشور در تمامی عرصه‌ها از طلا و جواهر و مواد آرایش و بهداشتی گرفته تا کالاهای الکترونیکی را اولویت اولیه گروه واردکنندگان خوانده و می‌گوید: در حال حاضر ما فقط دارای 2هزار و 880 نماینده ثبت‌شده در وزارت بازرگانی هستیم که این فقط گوشه‌ای از جریان واقعی واردات در کشور است، ما در گام اول در کنار نگاهی به شدت آماری که به این جریان داریم در تلاش هستیم که از قوانین دست‌وپاگیر و غیر ضروری در این عرصه بکاهیم تا شرکت‌های درستکار ترغیب شوند به ثبت رسمی نمایندگی خود در این گروه اقدام کنند.

رییس گروه واردکنندگان کالاهای مصرفی راهبرد کلی هیات مدیره فعلی در برابر مقوله واردات را تلاش برای ایجاد رقابت سالم در بازار واردکنندگان اعلام کرده و می‌گوید: ما در اولین گام با استفاده از ابزارهای تشویقی خواهیم کوشید چنان به ایجاد رقابت در میان واردکنندگان کمک کنیم که حتی بدون نیاز به نظارت دولت همین رقابت سالم منجر به حفظ حقوق مصرف‌کننده در بازار شود. مدیرعامل سام‌سرویس بر حضور مدیرانی همچون خودش و امیری در عرصه‌های تولید و واردات به صورت همزمان، می‌گوید: نظر قطعی ما این است که در یک اقتصاد سالم هم تولید‌کنندگان برای حفظ عدالت در بازار و ارتباط با بازار نیازمند واردکنندگان هستند و هم واردکنندگان برای انتقال فناوری و اشتغال فرزندان خود به تولید‌کنندگان نیاز دارند از همین رو در یک موازنه مناسب از هر دو منافع تولید‌کنندگان واقعی نه تنها با وارد‌کنندگان تضاد ندارد بلکه حتی همسو هم هست. برخوردار، قرارگرفتن در کنار فرخ امیری از مدیران برجسته شرکت رقیب خود یعنی مادیران در این هیات مدیره را نمونه‌ای کامل از سخنانش بر می‌شمارد و می‌گوید: همزیستی سام‌سرویس و مادیران هم در تمامی این سال‌ها و در عرصه‌های تولیدی و تجاری حکایت از همین رقابت سالم به نفع مصرف‌کننده دارد. ما هم با یک نگرش فرابخشی تلاش خواهیم کرد چنین فضایی را در کل اقتصاد وارداتی کشور و از جمله IT برقرار کنیم.

فرصتی طلایی برای بازار

شهرام شیرمست - رییس اتحادیه رایانه و داده‌ورزی- که بسیاری وی را از جمله مهم‌ترین موتورهای این جریان به حساب می‌آورند در گفت‌و گو با عصر ارتباط تاکید می‌کند به هیچ وجه رسما در این جریان دخیل نبوده و می‌گوید: این گروه در واقع گامی بزرگ از سوی وزارت بازرگانی برای توسعه نقش بخش خصوصی در تصمیم‌گیری است که اختیارات را از ادارات به نهادهای خصوصی منتقل می‌کند. گروه واردکنندگان بر حسب آیین‌نامه‌ای که وزیر بازرگانی بر تهیه آن پای‌ فشاری کرده دارای اختیارات و نمایندگی‌های گسترده‌ای است و بر خلاف بسیاری از سندیکاها که زیر نظر اتاق بازرگانی تشکیل شده فقط جنبه مشاوره‌ای ندارد و دارای دستور العمل و قدرت اجرای بسیار مناسبی است. شیر مست اندکی از وقایع پشت‌پرده تشکیل این گروه را باز می‌کند و می‌گوید: عملکرد ضعیف اتاق بازرگانی در ایفای نقش پارلمان بخش خصوصی بسیاری از شرکت‌ها را واداشته بود که مستقیما به وزیر مراجعه کنند و از همان جا ایده تشکیل این اتحادیه برای واردات به ذهن وزیر خطور کرد که در نهایت به گروه تبدیل شد. رییس اتحادیه رایانه این فرصت را برای بخش IT طلایی خواند و گفت: من در رفت‌وآمدهایی که با مرکز اصناف داشتم این آیین‌نامه را خواندم و متوجه شدم که حضور مدیران IT در این عرصه می‌تواند به حل بسیاری از مشکلات کلان ما در این بازار کمک کنند، خوشبختانه این جریان با درایت آقایان و موفقیتشان همراه شد و امروز بازار فناوری صاحب یک شانس تاریخی در این عرصه است.
نوع مطلب : تالار افتخارات دولت خدمت گذار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
1389/02/6
علی سالخورده
1396/04/13 00:30
Right here is the right website for anyone who hopes to understand this
topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that
I personally would want to?HaHa). You certainly put a
fresh spin on a topic that has been discussed for decades.
Wonderful stuff, just excellent!
1396/02/14 01:47
Its like you read my mind! You appear to know a
lot about this, like you wrote the book in it or something.

I think that you can do with a few pics to drive the message home a
little bit, but other than that, this is
excellent blog. A fantastic read. I will certainly be back.
1396/02/13 15:49
Right here is the perfect site for everyone who hopes to understand this topic.
You know so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa).
You certainly put a fresh spin on a topic that's been discussed for years.
Excellent stuff, just excellent!
1396/01/25 05:24
Nice respond in return of this issue with real arguments and telling all concerning that.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر