تبلیغات
یادداشتهای علی سالخورده حقیقی - ابتكاری‌ترین شركت‌های جهان به انتخاب نیوزویک
 
یادداشتهای علی سالخورده حقیقی
We Provide Solutions for The Future Developement.
درباره وبلاگ


دریافت لوح تقدیر از سازمان ملل به عنوان مشاور فناوری اطلاعات سازمان در انتخابات برون مرزی سال 2004.

مدیر وبلاگ : علی سالخورده
نویسندگان
نظرسنجی
از کدامیک از آنتی ویروس های زیر استفاده میکنید و راضی هستید؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
در سال‌های اخیر با رشد اقتصادی كشورهای در حال توسعه و در مقابل ركود شركت‌های معتبر در كشورهای توسعه یافته، شركت‌ها و بنگاه‌های تجاری در كشورهای آسیایی بیش از پیش مطرح شده‌اند. در حقیقت این شركت‌ها راه خودشان را به بازار جهانی باز و پیدا كرده‌اند.

مجله معتبر نیوزویك از سال 2005 هر سال به بررسی ابتكاری‌ترین شركت‌های جهان می‌پردازد و 50 شركت برتر در این زمینه را معرفی می‌كند. امسال اما این مجله برای اولین بار 25 شركت برتر از نظر نوآوری را برخلاف هر سال از كشورهایی خارج از ایالات متحده آمریكا انتخاب كرده است. دلیل این است: رهبران جدید جهان از آسیا بیرون می‌آیند.
در دهه گذشته همزمان با اینكه ایالات متحده در حدود 4/2 میلیون شغل كارخانه‌ای را از دست داده و به چین واگذار كرد، موسسه سیاست‌گذاری اقتصادی و دیگر سازمان‌های تحقیقاتی درباره این خطر هشدار دادند. كارخانه‌ها و مراكز تولید كره جنوبی، تایوان و چین حالا به تدریج توانسته‌اند راهی برای حضور در زنجیره اقتصادی جهان پیدا كنند. آنها حالا دیگر به جای تولید كفش‌های كتانی، اسباب‌بازی و تی‌شرت، به طراحی و تولید كامپیوترهای شخصی، لوازم مصرفی الكترونیك، لوازم خانگی و حتی خودرو روی آورده‌اند. این در حالی است كه از نظر غرب و كشورهای توسعه‌یافته همچنان محصولات‌ های‌تك آسیایی به عنوان محصولات نامرغوب و درجه دوم محصولاتی محسوب می‌شوند كه در آمریكا تولید می‌شود.


نبرد آسیایی برای حاكمیت اقتصادی جهان
با تمام اینها، اما گویا چین و تولیداتش یك خطر و نگرانی جدی برای تولیدكنندگان غربی محسوب می‌شود. حالا شركت‌های تولیدكننده آسیایی خیلی خوب متوجه شده‌اند كه علاوه بر همراه شدن با طراحی مدرن روز بهتر است بخش‌های ویژه توسعه و تحقیقات را در كنار بخش‌های تولیدی راه‌اندازی كرده و با تولید محصولاتی باكیفیت، اما ارزان قیمت بازار را در دست بگیرند. درست به همین دلیل هم هست كه این شركت‌های تولیدكننده حالا در جایگاهی قرار گرفته‌اند كه خودشان را جهت نبرد برای حاكمیت اقتصاد جهانی آماده می‌كنند.

به این ترتیب است كه این نبرد كلید خورده است و نتایج آن را به خوبی می‌توان در فهرست جدید ابتكاری‌ترین شركت‌های جهان منتشر شده در مجله نیوزویك مشاهده كرد. در واقع از میان 50 شركت برتر امسال، 15 شركت آسیایی هستند. این در حالی است كه تعداد شركت‌های برتر آسیایی در سال 2006 تنها به 5 شركت می‌رسیده است. درست به همین دلیل هم هست از میان 25 شركت برتر امسال بیشترین تعداد به شركت‌های خارج از ایالات متحده اختصاص دارد.


با این اوصاف است كه حالا دیگر نام و نمایندگی‌های شركت‌های بزرگ آسیایی در كشورها و شهرهای مختلف جهان به چشم می‌خورد. حالا دیگر به مدد راه‌های ارتباطی مختلف و مدرن كه با تكنولوژی پیش می‌روند، محصولات این شركت‌های آسیایی حتی قرار است راه كشورهای غربی را در پیش گرفته و به این كشورها صادر شوند.

سال گذشته چین تنها با یك شركت تولید كننده كامپیوترهای شخصی Lenovo در این فهرست قرار داشت و امسال این كشور چهار شركت دیگر را هم به این فهرست اضافه كرده تا مجموع شركت‌های چینی حاضر در جمع ابتكاری‌ترین شركت‌های جهان به 5 شركت برسد كه در این میان نام شركت‌هایی مانند China Mobile و HTC برای اغلب مردم جهان آشنا و شناخته شده‌اند.

حضور پر رنگ تكنولوژی

در میان این 50 شركت برتر جهان، بیشترین نام‌ها به شركت‌های فعال در زمینه تكنولوژی اختصاص دارد. هر چه باشد همراهی این شركت‌ها با تكنولوژی روز آنها را در جایگاه بهتری نسبت به دیگر شركت‌ها قرار داده است. با این حال آنچه در این بین اهمیت دارد، در حقیقت پذیرش تكنولوژی به عنوان كلید پیشرفت و راه توسعه اقتصادی است كه باعث می‌شود جایگاه فناوری‌های نوین بیش از پیش در جهان تثبیت شود. جالب آنكه بزرگ‌ترین پدیده فهرست امسال؛ یعنی چین و شركت‌هایش، بیشتر به اتكای شركت‌های فعال در تكنولوژی یعنی شركت‌هایی مانند Lenovo، HTC، China Mobile و شركت تولیدكننده لوازم الكترونیكی Haier در این فهرست مطرح شده‌اند.


این در حالی است كه برترین رتبه‌ها در این میان همچنان در اختیار بزرگ‌ترین و مشهورترین شركت‌های مطرح در حوزه تكنولوژی هستند. به این ترتیب شركت‌هایی مانند Apple، Google، Microsoft و IBM در جایگاه‌های اول تا چهارم این فهرست را به خودشان اختصاص داده‌اند. روند رشد و توسعه این شركت‌ها در طول سال‌های اخیر برای اغلب افراد جهان مشخص و ملموس است. در حقیقت محصولات متنوع آنها و محبوبیت این محصولات در میان افراد متفاوت در كشورهای مختلف جهان گواه خوبی برای موفقیت این شركت‌ها می‌تواند باشد. شاید بهتر باشد به این موفقیت صف‌های طولانی برای خرید این محصولات، پیش‌خرید آنها و دقیق‌تر از همه درآمد و سود خالص سالانه این شركت‌ها را هم اضافه كرد تا بتوان به دید وسیع‌تری از رشد آنها رسید.

این در حالی است كه به جز Apple و Google كه جایگاه خودشان را از سال قبل حفظ كرده‌اند، Microsoft و IBM به ترتیب در سال گذشته رتبه‌های چهارم و ششم را در اختیار داشته‌اند.
علاوه بر این شركت‌ها بسیاری دیگر از شركت‌های فعال در حوزه تكنولوژی در سال جدید جایگاه خودشان را در این فهرست ارتقا داده‌اند. شركت Amazon یكی از این شركت‌ها است كه در سال 2009 رتبه یازدهم را داشته و امسال به جایگاه ششم صعود كرده است. به همین ترتیب LG از جایگاه بیست و هفتم به هفتم، General Electric از جایگاه هفدهم به نهم، Sony از چهاردهم به دهم، Samsung از شانزدهم به یازدهم، Intel از سی و سوم به دوازدهم و Lenovo از چهل و ششم به سی‌ام ارتقا پیدا كرده‌اند.


این در حالی است كه در مقابل بعضی از شركت‌های دیگر این عرصه روندی معكوس را طی كرده و از جایگاه قبلی خود در سال گذشته در فهرست امسال به رتبه‌های پایین‌تری سقوط كرده‌اند. شش شركت معروف و شناخته شده Research In Motion، HPو، Nintendo، Nokia، Vodafone و Verizon Communication از این دسته هستند كه به ترتیب از جایگاه هشت به چهارده، از هفتم به شانزدهم، از پنجم به بیستم، از نهم به بیست و سوم، از بیست‌وپنجم به سی‌و‌هشتم و بالاخره از سی‌ام به پنجاهم نزول كرده‌اند.


پدیده‌های نوظهور
مهم‌ترین پدیده‌های فهرست امسال شركت‌های تازه‌وارد چینی هستند كه برای اولین بار در این فهرست قرار گرفته و حتی بعضی از آنها جایگاه‌های بالای فهرست را به خودشان اختصاص داده‌اند.
شركت BYD یكی از این شركت‌ها است كه شاید نام آن هم برای بسیاری هنوز ناآشنا باشد. این شركت، اما یكی از بزرگ‌ترین تولیدكنندگان باتری برای موبایل‌های هوشمند و خودروهای سبز و البته تولید پنل‌های خورشیدی است كه توانسته است تا پایان سال 2009 سودی برابر 5/555 میلیون دلاری را به دست بیاورد.

شركت China Mobile هم یكی دیگر از این تازه‌واردان است كه بیشترین كاربران موبایل در سرتاسر دنیا را به خودش اختصاص داده است. همین تعداد كاربران می‌تواند درآمد و سود قابل توجهی را نصیب این شركت كند. با این حال اما این شركت به دنبال آن است تا با ارائه خدمات متنوع و به روز رضایت كاربرانش را جلب كرده و حتی در آینده‌ای نزدیك خدماتش را از طریق نمایندگی‌های خارجی در كشورهای دیگر هم عرضه كند.

شركت تولید كننده گوشی‌های موبایل HTC هم یك تازه وارد آشنا برای همه مردم جهان است. این شركت كه با تولید اولین گوشی موبایل مبتنی بر سیستم عامل Android شركت Google با پشتیبانی شركت بزرگ T-Mobile را به بازار عرضه كرد تا توجه همه را به خودش جلب كند. «پیتر چو»، مدیر عامل این شركت حالا با تنها هشت هزار نیروی كار متخصص معتقد است كه: «ما به هر امكانی به دید یك فرصت می‌نگریم و سپس آن فرصت را به یك منبع تبدیل می‌كنیم».
نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
1389/02/14
علی سالخورده
1397/02/26 01:52
Appreciate this post. Will try it out.
1397/02/26 01:50
Appreciate this post. Will try it out.
1396/06/27 02:48
This piece of writing is in fact a pleasant one it helps new
net people, who are wishing in favor of blogging.
1396/06/4 17:22
Hello, Neat post. There is a problem together with your site in internet explorer, could test this?
IE nonetheless is the market chief and a large component of other people will pass over your magnificent
writing due to this problem.
1396/05/17 14:46
I blog quite often and I seriously appreciate your information.
Your article has really peaked my interest. I will take
a note of your blog and keep checking for new details about
once a week. I subscribed to your RSS feed as well.
1396/04/12 06:24
We are a bunch of volunteers and starting a
new scheme in our community. Your website provided us with useful information to
work on. You've performed a formidable activity and our entire community can be thankful to you.
1396/02/13 20:42
Asking questions are really nice thing if you are not understanding anything fully, but this post gives fastidious understanding
even.
1396/02/13 18:00
wonderful issues altogether, you just gained a brand new
reader. What might you suggest in regards to your
submit that you simply made some days in the past? Any
positive?
1396/01/29 20:51
This is my first time go to see at here and i am truly
pleassant to read everthing at alone place.
1396/01/25 05:43
Great weblog here! Also your website a lot up very fast!
What web host are you the usage of? Can I am getting your
associate link for your host? I desire my website loaded up as quickly as yours lol
1396/01/16 19:51
Hello, i believe that i noticed you visited my blog so i got here to go back the prefer?.I
am trying to in finding things to enhance
my web site!I guess its ok to use some of your ideas!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر