تبلیغات
یادداشتهای علی سالخورده حقیقی - مطالب مهر 1388
 
یادداشتهای علی سالخورده حقیقی
We Provide Solutions for The Future Developement.
درباره وبلاگ


دریافت لوح تقدیر از سازمان ملل به عنوان مشاور فناوری اطلاعات سازمان در انتخابات برون مرزی سال 2004.

مدیر وبلاگ : علی سالخورده
نویسندگان
نظرسنجی
از کدامیک از آنتی ویروس های زیر استفاده میکنید و راضی هستید؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
SMS :
سرویس پیام كوتاه, نام خدمات جدیدی است كه اغلب تلفن های دیجیتالی مدرن در دسترس است. این سرویس به كاربران اجازه میدهد كه پیام های كوتاهی را (حدود 150 تا 160 حرف) را به تلفن های دیگر ازسال یا دریافت كنند.
معمولاً این سرویس محدود به كاربران همان شبكه محدود است. برای ارسال یا دریافت پیام های SMS كاربران تلفن معمولی باید مجبور به پرداخت یك مقدار ماهیانه به شبكه سرویس دهنده آنها یا یك مبلغ كوچك به ازای هر پیام میباشند. بعضی از شركت ها هم سرویس پیام كوتاه را رایگان در اختیار مشتركان خود میگذارد.


ادامه مطلب


نوع مطلب : فناوریهای نوین، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
1388/07/29
علی سالخورده
شهر الکترونیکی آرزوی بسیاری از جوانان نوجویی است که سر و کارشان فقط و فقط کامپیوتر است و نرم افزار و عجبا که این جماعت وارثان تمدن گل و بلبل شاعر مسلک ایرانی هستند و این قرابت و نزدیکی میان آخرین نسل ایرانیان زمانه امروز حتی در ذهن و مخیله بسیاری نمی گنجد و باور نمی کنند که بازماندگان حافظ و سعی هر کدام بالقوه و البته بسیاری بالفعل تکنسین های چیره دست دنیای دیجیتال و نرم افزارهای مجازی شده باشند. گرچه میان «سعدی» بودن و «حافظ» شدن وفضای لایتناهی کامپیوتر پارادوکس و تضاد غیرقابل انکاری است اما این فرهنگ تطبیق پذیری ایرانی با دنیای روز و «فرزند زمان خویشتن» بودن ما ایرانی ها بسیار حیرت آور و کم نظیر است. گرچه سهم مان از تجلیات تمدن هزاره سوم به مراتب کمتر از لیاقتمان است. چنانکه گفته اند سهم ایرانیان از دنیای الکترونیک تنها ۲ درصد است و در علم و استفاده از نرم افزار بسیار عقب مانده هستیم. چرا؟


ادامه مطلب


نوع مطلب : تالار افتخارات دولت خدمت گذار، مدیریت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
1388/07/29
علی سالخورده
خط فارسی دارای مشکلات مختلفی است که در جستجو و بازیابی اطلاعات، مسائل و مشکلات فراوانی را فراروی کابران اینترنت قرار می دهد. به خصوص با رشد سریع انتشارات الکترونیکی بر روی وب در شکل های مختلف پایگاه های اطلاعاتی، وبلاگ و… هیچ قاعده مشخص و ثابتی برای رسم الخط فارسی وجود ندارد و این مسأله باعث شده تا جستجوگران مطالب فارسی با مشکلات فراوانی روبرو شوند.خط فارسی دارای مشکلات مختلفی است که در جستجو و بازیابی اطلاعات، مسائل و مشکلات فراوانی را فراروی کابران اینترنت قرار می دهد. به خصوص با رشد سریع انتشارات الکترونیکی بر روی وب در شکل های مختلف پایگاه های اطلاعاتی، وبلاگ و… هیچ قاعده مشخص و ثابتی برای رسم الخط فارسی وجود ندارد و این مسأله باعث شده تا جستجوگران مطالب فارسی با مشکلات فراوانی روبرو شوند.اینترنت به عنوان یک محمل اطلاعاتی عظیم، منابع اطلاعاتی را در مقیاسی وسیع در دسترس مخاطبان بالقوه قرار داده است. سهولت دسترسی به منابع اطلاعاتی اعم از متن و سایر رسانه ها عمده ترین مزیت اینترنت محسوب می شود.


ادامه مطلب


نوع مطلب : عمومی، نکته ها و ترفندها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
1388/07/29
علی سالخورده
جهان فناوری اطلاعات از تعدادی دستگاه کامپیوتر و شبکه های غول پیکر تشکیل شده اما تمامی این شبکه ها و دستگاه های موجود در آن به وسیله ماده سیالی به نام محتوا معنا پیدا می کند.

درواقع محتوا همان چیزی است که با ابزارهای گوناگون ارتباطی مانند کتاب، مجله، تلویزیون، ویدئو و ماهواره نیز تطبیق یافته و به وسیله این ابزارها در سطح جامعه جهانی جاری می شود. بحث بر سر محتوا و مالکیت آن از دیرباز به عنوان یکی از موضوعات مهم جهان امروز به شمار می رفته و جدل های قانونی و حقوقی بسیاری نیز بر سر چگونگی انجام و اجرای آن صورت گرفته است.

هرچند برای بسیاری در ایران کپی رایت و حقوق معنوی حداقل از سطح نوشتاری بالاتر نیامده، اما امروزه کمتر محتوایی در جهان بدون داشتن حقوق معنوی خاص ارائه می شود. کاربران ایرانی که بدون قوانین حق مالکیت معنوی با جهان تکنولوژی اطلاعات خو گرفته اند درواقع از معدود کاربران جهان هستند که آزادانه می توانند هر محتوایی را از روی شبکه ها برداشت کرده و مورد استفاده قرار دهند، برای کاربران ایرانی حتی محدودیتی برای استفاده از نرم افزار نیز وجود ندارد و سال ها است کاربران این مرز و بوم با نرم افزارهایی سروکار دارند که با قفل های شکسته و یا به همراه نرم افزار های کرک (قفل شکن) به آنها عرضه شده است.

در چنین بازار به هم ریخته ای از قضا حالا می توان شرکت هایی را یافت که کار آنها فقط کپی و بسته بندی نرم افزارهای قفل شکسته است و بسیاری از آنان از طریق این کپی کاری و بدون پرداخت یک دلار بابت حق لیسانس استفاده و کپی این دسته از نرم افزارها به نان و نوایی رسیده اند و اسمی به هم زده اند. بسیاری از این دسته از شرکت ها روی محصولات سراسر کپی خود این جمله را با تاکید نوشته اند که هرگونه کپی و فروش مجدد از نرم افزارهای این بسته نرم افزاری ممنوع است. درواقع در اینجا حداقل اگر کپی ممنوع نیست فعلاً کپی کردن از کپی ممنوع شده است.


ادامه مطلب


نوع مطلب : تالار افتخارات دولت خدمت گذار، مدیریت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
1388/07/29
علی سالخورده
دنیای امروز دنیای تکنولوژی است و جو حاکم بر زندگی امروز، بشر را به سوی مکانیزه کردن و آسانترکردن وا می دارد. امروزه لازم است که همه کارها، حتی کارهایی که به نظر مهم و ضروری نمی آیند نیز با زندگی مکانیزه هماهنگ شوند. به عنوان مثال کلید خانه ها یا شرکتها دیگر از جنس فلز نیستند، در دنیای امروز کارتهای مغناطیسی یا نوری جای کلید را گرفته اند.


ادامه مطلب


نوع مطلب : فناوریهای نوین، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
1388/07/29
علی سالخورده

گفته می‌شود یكی از شرایط اساسی پیوستن به سازمان تجارت جهانی قبول معاهده حقوق مالكیت معنوی است و این در حالی است كه ایران در‌حال‌حاضر تمام تلاش خود را برای پیوستن به این سازمان انجام می‌دهد در صورتی كه هنوز به اساسی‌ترین شرط آن عمل نمی‌كند و افراد جامعه را كمتر به رعایت و توجه به این حقوق جلب می‌كند. به اعتقاد كارشناسان آی‌‌تی اگرچه احترام به حقوق فكری در فضای فیزیكی كمی رعایت می‌شود؛ ولی این رعایت و قبول حقوق در فضای سایبر كاملا نقض می‌شود.ادامه مطلب


نوع مطلب : تالار افتخارات دولت خدمت گذار، مدیریت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
1388/07/29
علی سالخورده
برنامه‌های کاربردی Web-based به طریقی تولید می‌شوند که تحت وب اجرا گردند. برنامه‌های کاربردی Web-enabled برنامه‌های سنتی هستند که به یک رابط وب اضافی نیاز دارند تا تحت وب اجرا گردند.
Web-based و Web-enabled در شرح برنامه‌های کاربردیی که تحت وب یا شبکه‌های مبتنی بر اینترنت مانند اینترانت اجرا می شوند، غالباً به جای هم بکار می‌روند. هر دو با مرورگر وب قابل دستیابی هستند. در صورتی که آن دو با هم فرق دارند.


ادامه مطلب


نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
1388/07/29
علی سالخورده
اطلاعات جدید منتشر شده توسط موسسه تحقیقاتی آی دی سی از رشد سریع صرف هزینه برای طراحی سرویس های كلود كامپیوتیگ تا سال 2013 خبر می دهد.

به گزارش بخش خبر شبكه فن آوری اطلاعات ایران،از فارس، ظرف 5 سال آینده صرف بودجه در این بخش به 44.2 میلیارد دلار خواهد رسید و این به معنای اختصاص 10 درصد از كل بودجه آی تی به این مقوله مهم است.
پیش بینی می شود در سال 2009 معادل 17.4 میلیارد دلار صرف سرویس های كلودكامپیوتینگ گردد كه 49 درصد این رقم صرف برنامه های كاربردی آنلاین شده و ایجاد زیرساخت های نرم افزاری مورد نیاز با 20 درصد در رتبه دوم است. 12 درصد از این بودجه نیز صرف طراحی و توسعه سرورهای مورد نیاز خواهد شد.
در سال 2013 نیز برنامه های كاربردی آنلاین، ایجاد زیرساخت های نرم افزاری مورد نیاز به ترتیب 38 و 20 درصد از بودجه بخش كلود كامپیوتیگ را به خود اختصاص می دهند، اما رتبه سوم با 15 درصد مربوط به توسعه سرورهای مورد نیاز بوده و رتبه چهارم با 14 درصد به هزینه مربوط به طراحی سخت افزار برای ذخیره سازی اطلاعات در این سرویس ها اختصاص می یابد.
پیش بینی می شود با افزایش استفاده از سرویس های موسوم به كلود كامپیوتینگ در آینده شاهد كاهش شدید استفاده از نرم افزارهای آفلاین باشیم و بسیاری از كاربران رایانه به جای این كار از خدمات آنلاین بر بستر سرویس های كلودكامپیوتینگ بهره بگیرند.
نوع مطلب : فناوریهای نوین، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
1388/07/20
علی سالخورده
شركت مایكروسافت سرانجام نرم افزار قدیمی و آسیب پذیر Works خود را برای همیشه كنار گذاشت و Office Starter 2010 را جایگزین ان كرد.
به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران از فارس، Office Starter 2010 حاوی امكانات اولیه و اساسی نرم افزار آفیس است و در جریان اجرای آن آگهی هایی نیز به نمایش در می آید تا هزینه های مورد نظر مایكروسافت تامین شود.
این نرم افزار از 20 سال پیش تاكنون به طور پیش فرض در بسیاری از رایانه ها به طور رایگان نصب شده بود. امكانات این نرم افزار اداری برای كاربران مبتدی مناسب بود، اما بزرگترین مشكل ان لزوم ذخیره كردن همه اطلاعات در جریان كار و احتمال پاك شدن آنها در صورت بی دقتی های جزیی بود.
مایكروسافت از دو سال پیش به علت عدم استفاده كاربران از این نرم افزار درصدد منسوخ كردن آن بود كه سرانجام این تصمیم خود را عملی كرد. از این پس Office Starter 2010 به طور پیش فرض بر روی رایانه ها نصب شده و جایگزین این نرم افزار می شود.
نوع مطلب : مدیریت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
1388/07/20
علی سالخورده
ویندوز 8 كه جایگزین ویندوز 7 می شود، از طراحی 128 بیتی برخوردار خواهد بود كه این سیستم عامل را به یك محصول بسیار قدرتمند برای اجرای نرم افزارهای سنگین مبدل خواهد كرد، به گونه ای كه بسیاری از رایانه های امروزی توان اجرای آن را نخواهند داشت. ویندوز 7 تنها در دو نسخه 32 و 64 بیتی عرضه می شود.
بر اساس اطلاعات به دست آمده، تعدادی از متخصصان برجسته مایكروسافت در ساختمانی با امنیت بسیار بالا در حال طراحی استراتژیك ویندوز 8 و حتی ویندوز 9 بوده و البته بر روی دیگر طرح های میان مدت و دراز مدت مایكروسافت نیز كار می كنند.
مایكروسافت برای بهبود طراحی این ویندوز مذاكراتی را با اینتل، AMD ، HP و IBM به عمل امورده كه البته از جزییات آنها خبری در دست نیست.
نوع مطلب : فناوریهای نوین، مدیریت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
1388/07/20
علی سالخورده
بازار دیجیتال- درگاه خدمات الکترونیکی با آدرس www.iran.ir را شاید بتوان تنها تلاش انسجام یافته دولتی برای تجمیع سرویس‌های الکترونیکی عنوان کرد.

این سایت در جریان موج پورتال‌سازی و پورتال‌محوری توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد شد و قرار بود در اندک زمانی انبوهی از خدمات دولت الکترونیکی را راه‌اندازی کند، اما اینک بعد از گذشت دو سال تعداد سرویس‌هایی که توسط این وزارتخانه راه‌اندازی شده و می‌توان به واقع نام آنها را سرویس گذاشت از تعداد انگشتان یک دست فراتر نمی‌رود، ضمن اینکه سرویس‌های ارائه شده نیز اغلب در حوزه ارائه اطلاعات (و نه فرم‌های انجام خدمات) است.


ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها : پورتال،
لینک های مرتبط :

       نظرات
1388/07/19
علی سالخورده

نزدیك به دو هفته است كه بحث پازاریت‌های ماهواره‌‌ای درمحافل خبری جایگاه ویژه‌ای را برای خود باز كرده و عدم پاسخ‌گویی شفاف از سوی سازمان‌ها و نهادهای مربوطه موجب شده تا شایعه واقعی بودن این موضوع همچنان بر قوت خود باقی بماند.
البته این موضوع كه به دنبال نصب چندین دستگاه جدید فرستنده با هدف ایجاد اختلال در شبكه ماهواره‌ای ازسوی وزارت ارتباطات مطرح و همزمان نیز اختلالات ماهواره‌ای در برخی شبكه‌های ماهواره‌ای شدت یافت موجب شد تا این بحث همچنان در كانون توجه قرار گیرد .
هرچند كه ارگان‌های مربوطه وجود این دستگاه‌ها را تكذیب می‌كنند اما شواهد نشان می‌دهد كه ایجاد اختلال در شبکه‌های ماهواره‌ای اگر چه موضوعی سابقه‌دار است و به عنوان یک توانمندی درعرصه جنگ الکترونیک محسوب می‌شود اما آنچه اخیراً درباره گسترش دامنه این تکنولوژی در شهرها و مناطق مسکونی منشر شده، باعث حساسیت‌هایی در جامعه شده است.


ادامه مطلب


نوع مطلب : تالار افتخارات دولت خدمت گذار، 
برچسب ها : پارازیت، ماهواره،
لینک های مرتبط :

       نظرات
1388/07/19
علی سالخورده
شركت میكروسافت در حال ارائة نسخه جدیدی از نرم‌افزار كاربردی خود، Office 2010 است. این نرم افزار كه اواخر سال جاری میلادی عرضه خواهد شد، قسمت‌های مبتنی بر وب، شبیه به Google docs خواهد داشت.

ایلنا: شركت میكروسافت در حال ارائة نسخه جدیدی از نرم‌افزار كاربردی خود، Office 2010 است.
به گزارش خبرنگار ایلنا، این نرم افزار كه اواخر سال جاری میلادی عرضه خواهد شد، قسمت‌های مبتنی بر وب، شبیه به Google docs خواهد داشت.

در مورد این نسخه نكات زیر در اخبار این غول نرم‌افزاری به چشم می‌خورد:

1- ارائه این نرم‌افزار با نسخه‌ای به نام Office 2010 starter Edition آغاز خواهد شد.
2- نسخه استارتر شامل واژه پزذاز Word و صفحه گسترده Exell خواهد بود و فقط با كامپیوترهای جدید عرضه می‌شود.

3- نسخه بتای آن اواخر سال جاری میلادی عرضه عمومی خواهد شد.

4- این نرم افزار در سه نسخه عرضه می‌شود:
Office Home and Student 2010
Office Home and Business 2010
Ofiice professional 2010

نسخه قبلی این نزم‌افزار كه در سال 2007 عرضه شد، با تغییرات عمده‌ای در رابط كاربر همراه بود. در این نسخه نیز از خواصی چون Click to run و ... نام برده شده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب سایت رسمی شركت میكروسافت مراجعه كنید.
نوع مطلب : فناوریهای نوین، 
برچسب ها : آفیس 2010،
لینک های مرتبط :

       نظرات
1388/07/19
علی سالخورده
موبنا- با وجود مخالفت های شدید اتحادیه دستگاه های مخابراتی و ارتباطی، رییس اتحادیه فروشندگان صوتی و تصویری تاکید شدیدی بر ادغام این دو اتحادیه دارد.

"ابرهیم درستی" رییس اتحادیه دستگاه های صوتی و تصویری در گفت و گو با خبرنگار سازمان خبری موبنا اظهار داشت: درخواست ادغام دو اتحادیه هم اکنون به مجمع امور صنفی ابلاغ شده است.

وی هدف از اجرای این امر را نظارت جامع تر بر بازار آشفته تلفن همراه دانست و ادامه داد: این ادغام به منظور ساماندهی یک اتحادیه برای این کالای ا رتباطی به منظور نفع کاربر صورت می گیرد.

درستی با اشاره به فعالیت اتحادیه دستگاه های صوتی و تصویری تصریح کرد: مجوز فروش گوشی تلفن همراه از سوی کمیسیون هیات عالی نظارت تنها به این اتحادیه داده شده است و اتحادیه های دیگر حق هیچ گونه فعالیتی در این زمینه ندارند.

از سوی دیگر عضو هیات مدیره و سخنگوی اتحادیه دستگاه های مخابراتی و ارتباطی و لوازم جانبی تهران تمامی اظهارات فوق را رد کرد و گفت: تا کنون هیچ گونه دستوری مبنی بر ادغام دو اتحادیه به اتحادیه دستگاه های مخابراتی و ارتباطی اعلام نشده است.

"غلامحسین کریمی" خاطرنشان کرد: هر دو اتحادیه به صورت مجزا به فعالیت خود ادامه می دهند.
نوع مطلب : تالار افتخارات دولت خدمت گذار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
1388/07/19
علی سالخورده
بانک همیشه همراه شماست، با یک کلیک بانک در دسترس شما، ارائه خدمات بانکی تنها با یک پیام کوتاه و... از جمله شعارهای بانک‌هایی است که در تبلیغات تلویزیونی یا بیلبوردهای خیابانی دیده می‌شود.

تبلیغاتی که بیشتر جنبه شعاری دارند تا عملیاتی.
ارائه خدمات الکترونیکی بین بانک‌های مختلف کشور متفاوت است. برخی با ارائه خدمات الکترونیکی کاملا بیگانه هستند و آن را جزو برنامه‌های آتی خود معرفی می‌کنند و برخی دیگر ارائه خدمات توسط دستگاه‌های خودپرداز (ATM) یا تلفن همراه را از برنامه‌های الکترونیکی بانک خود دانسته و به همان اکتفا کرده‌اند. اما در این بین بانک‌هایی را هم می‌توان دید که دست به ارائه خدمات اینترنتی زده‌اند، اما به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌های مناسب یا عدم آموزش کارمندان و کاربران چندان مورد استقبال قرار نمی‌گیرد.


ادامه مطلب


نوع مطلب : تالار افتخارات دولت خدمت گذار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
1388/07/19
علی سالخورده


( کل صفحات : 4 )    1   2   3   4